About Us

Our company was established in Adana on 27 December 2017 and has been operating in the dental materials sector with a quality production policy. Since its establishment, it has been serving dentists, dental technicians, and other companies, warehouses, hospitals, polyclinics, and laboratories operating in the dental sector. Our field of activity is the production, trade, export, and import of all kinds of chemicals, raw and auxiliary materials, laboratory materials and equipment for dentistry, dental treatment and preventive dentistry, prosthesis, and other materials used in the dental laboratory.

Production standard is TSE quality standards. In addition, medical devices are made within the framework of ISO 13485-ISO 9001, which is a quality management system. Our products are in CE standards and certified. The masks in the products have all the necessary standards. Our goal is to be among the leading brands in Turkey and in the world. For this, we continue to work by increasing our quality, product variety, and capacity day by day.

We will be happy if you submit your orders, comments, and suggestions about the products. We would like to thank all members of the dental industry for their long-term cooperation.

Faaliyet alanımız diş hekimliğinde, diş tedavisinde ve koruyucu diş hekimliğinde kullanılan ürünler ile diş laboratuvarında kullanılan protez ve diğer hususlara ait her türlü kimveyi, ham ve yardımcı maddelerin, laboratuvar malzemelerinin ve ekipmanların üretilmesi, ticaretinin, ihracatının ve ithalatının yapılmasıdır.

Üretim standardı TSE kalite standartlarının yanı sıra, tıbbi cihazlar kalite yönetim sistemi olan ISO 13485-ISO 9001 çerçevesinde yapılmaktadır. Ürünlerimiz CE standartlarında olup belgelendirilmiştir. Ürünlerimiz içinde yer alan maskelerimizin gerekli olan tüm testleri mevcuttur.

Hedefimiz Türkiye ve Dünya’da aranan markalarla adından söz edilen bir yerde olmaktır. Bu bağlamda her geçen gün kalite, ürün çeşitliliği ve kapasitemizi artırarak yolumuza devam etmekteyiz.

Ürünlerimiz hakkında sipariş, görüş ve önerilerinizi bildirmenizi bizleri mutlu edecektir.  Uzun zaman süre gelen birlikteliğimiz için tüm dental sektör üyelerine teşekkür ederiz.